Ciekawe fakty i ciekawostki o żółwiach greckich

Jeżeli kiedykolwiek słyszeli Państwo o żółwiu śródziemnomorskim, być może zastanawiali się Państwo nad jego cechami charakterystycznymi. W tym artykule dowiedzą się Państwo o jego siedlisku, pielęgnacji i kolorze oczu. Ta ciekawostka sprawi, że będą się Państwo zastanawiać, dlaczego ten żółw jest ulubionym zwierzęciem domowym w Grecji. Ponadto poznają Państwo fascynującą historię, w jaki sposób żółwie te są wykorzystywane do ochrony greckich domów. Proszę czytać dalej, aby uzyskać więcej informacji! I proszę nie zapomnieć odwiedzić Greckiego Konserwatorium Żółwi, aby dowiedzieć się więcej o tych niezwykłych zwierzętach!

Śródziemnomorski żółw ostrogowy
Ten gatunek jest znany jako żółw „grecki” i jest najdłużej żyjącym z żółwi. Na wolności nie żyją długo po dwudziestce, ale w niewoli mogą z łatwością przeżyć swoich opiekunów. Aby zapewnić im długowieczność i zdrowie, żółwie te powinny być trzymane w naturalistycznym kojcu lub zagrodzie i mieć zapewnioną dużą ilość naturalnego światła słonecznego.

Jego środowisko naturalne
Wiele faktów dotyczących żółwia greckiego jest interesujących. Gatunek ten jest najdłużej żyjącym gadem na świecie i w niewoli może dożyć nawet 100 lat. W naturze jest mało prawdopodobne, aby żył dłużej niż 20 lat, ale w niewoli może z łatwością przeżyć swojego właściciela. Ponadto gatunek ten jest niestety zagrożony z powodu nielegalnego handlu jako zwierzę domowe w wielu krajach. Doprowadziło to do niezrównoważonego usunięcia populacji dzikich żółwi.

Opieka nad nim
Chociaż żółwie greckie nie mają żadnych specjalnych chorób, są podatne na typowe choroby gadów, takie jak infekcje dróg oddechowych, gnicie skorupy, pasożyty i metaboliczne choroby kości. Infekcje układu oddechowego mogą spowodować, że Państwa żółw stanie się ospały i będzie miał śluz wypływający z nozdrzy. Przyczyną tych infekcji jest zazwyczaj niewłaściwy poziom wilgotności. Aby zapobiec tym problemom, należy utrzymywać u żółwia regularną wilgotność.

Kolor oczu
Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o kolorze oczu Państwa zwierzęcia, proszę czytać dalej, aby poznać prawdę o oczach Państwa zwierzęcia. W przeciwieństwie do ludzi, kolor oczu żółwi jest oparty na genetyce. Żółw grecki ma zielone oko, które częściej występuje u samców niż u samic. Co ciekawe, kolor ten występuje również u niektórych żółwi morskich. Więcej interesujących faktów na temat koloru oczu żółwi greckich można znaleźć w poniższym artykule.

Jego skorupa
Czy wiedzieli Państwo, że skorupa żółwia jest wykonana ze zmodyfikowanej kości? Składa się z dwóch głównych rodzajów kości: skórnej i szkieletowej. Kości skórne powstają w wyniku akrecji w skórze właściwej, która nie zawiera chrząstek. Kości skórne występują u ludzi i prawie wszystkich zwierząt. Ten artykuł przedstawia kilka interesujących faktów na temat skorupy żółwi i wyjaśnia, czym ich skorupa różni się od naszej.

Jego łuski
Czy wiedzieli Państwo, że łuski na skorupie żółwia greckiego składają się z 13 odrębnych warstw keratyny? Te pierścienie tworzą najbardziej zewnętrzną warstwę skorupy żółwia. W miarę jak żółw rośnie, wokół zewnętrznej krawędzi skorupy powstają nowe warstwy keratyny. Te pierścienie wzrostu przypominają słoje wzrostu drzew. Żółwie rosną skokowo, a w złych latach wzrost jest niewielki. Im starszy jest żółw, tym bardziej gładka jest jego skorupa.

Jego podatność na drapieżnictwo
Podatność zwierzęcia na drapieżnictwo określa się na podstawie szybkości, z jaką jest ono podatne na ataki. Drapieżniki celują w młode i łatwe do schwytania osobniki, natomiast starsze zwierzęta są bardziej wrażliwe i służą jako siła stabilizująca dynamikę populacji. W rzeczywistości populacje z większym odsetkiem podatnych na atak starych osobników są bardziej odporne na cykle populacyjne. W niektórych modelach wrażliwość danego zwierzęcia na drapieżnictwo zależy od liczby drapieżników na danym obszarze.

Image by EM80 from Pixabay

Dodaj komentarz

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare