Czego ludzie się boją, pająki, klauny, węże, co nas irracjonalnie wystrasza.

Każdy człowiek czegoś się boi. Ten strach może być racjonalny lub irracjonalny. Niektóre lęki są zakorzenione w długo zakorzenionych urazach, inne mogą być zupełnie nowe. Niezależnie od tego, co się dzieje, jest wiele osób, które z różnych powodów odczuwają ten sam lęk. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych fobii i ich przyczyny. Zrozumienie tych lęków może pomóc w podjęciu decyzji, czy są one dla Ciebie odpowiednie. Oto, co powinieneś wiedzieć.

Jedną z najczęstszych fobii jest akrofobia, czyli lęk wysokości. Choroba ta dotyczy od trzech do pięciu procent populacji i jest powszechna wśród dzieci. Naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon odkryli, że prawdopodobieństwo wystąpienia akrofobii, czyli lęku wysokości, jest czterokrotnie wyższe u dziewcząt niż u chłopców. Chociaż niektórzy naukowcy uważali akrofobię za całkowicie irracjonalną fobię, badania te pokazują, że większość ludzi jest przerażona wyglądem pająka.

Inną powszechną fobią jest strach przed zamkniętymi pomieszczeniami. W większości przypadków ludzie odczuwają lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami, który może być wywołany nawet przez najbardziej prozaiczne sytuacje. Jednak w skrajnych przypadkach strach może przerodzić się w koszmary, w których dana osoba zostaje pogrzebana żywcem. Niezależnie od tego, jak niegroźna może być dana sytuacja, należy pamiętać, że fobie to nie to samo co śmierć – i nie należy traktować ich jako coś oczywistego!

Arachnofobia to lęk przed pająkami i innymi pajęczakami. Arachnofobia jest związana z ewolucyjnymi reakcjami przeciwko pajęczakom, a jej objawy zaczynają się pojawiać w dzieciństwie i utrzymują się przez cały okres dorosłości. U niektórych osób występują fizyczne objawy lęku. Vehophobia, czyli lęk przed prowadzeniem samochodu, to lęk przed wypadkami samochodowymi, zwykle występujący po wypadku samochodowym. Jest ona podobna do objawów zespołu stresu pourazowego.

Osoby cierpiące na skrajne fobie mają tendencję do unikania wysokich miejsc. Może to powodować zawroty głowy, więc osoby te całkowicie unikają wysokich miejsc. Lęk ten może nawet prowadzić do unikania parków rozrywki. Mogą nawet nie być w stanie zbliżyć się do węża. Mogą bać się wysokości, ponieważ boją się zarazków. Jeśli jednak pacjent jest w stanie porozmawiać z terapeutą o swoim lęku, pomoże mu to w jego przezwyciężeniu.

Obok lęku przed zarazkami, fobia wysokości jest drugim najbardziej popularnym lękiem. Dotyka ona około dziesięciu procent dorosłej populacji w Stanach Zjednoczonych. Strach przed lataniem jest trzecią najpopularniejszą fobią w Ameryce, choć w trzech stanach nadal znajduje się w pierwszej dziesiątce. Jeśli masz fobię wysokości, powinieneś rozważyć podjęcie leczenia. Możliwe, że fobia ta może mieć wpływ na Twoje codzienne życie.

Na przykład, większość ludzi odczuwa silny lęk przed wężami. Strach przed wężami jest często związany z tym, że są one bardzo niebezpieczne. Ludzie ci boją się zarazków. Pomimo skrajnego strachu mogą nie być w stanie z łatwością dostrzec ich w naturze. Niektóre z najczęstszych lęków to: klaustrofobia, lęk wysokości i niechęć do wysokich miejsc. Fobia wysokości jest również związana z ich irracjonalnym podejściem do wysokości.

Wiele osób boi się ciemności. Chociaż ten lęk może wydawać się nieszkodliwy, w rzeczywistości jest to fobia ciemności. Strach ten jest związany z lękiem przed ciemnością. Na szczęście lęk przed ciemnością jest objawem poważniejszego schorzenia. Jeśli dana osoba unika wystąpień publicznych, prawdopodobnie doświadcza fobii ciemności. Choć nie jest to problem zdrowotny, będzie miał wpływ na zdrowie psychiczne.

Inną powszechną fobią jest strach przed wystąpieniami publicznymi. Większość ludzi boi się przemawiać przed innymi i waha się, czy to zrobić, ponieważ czuje się zdenerwowana. Na ogół powodem unikania wystąpień publicznych jest to, że nasilają one ich fobię. Unikając strasznych rzeczy, wzmacniają swoje negatywne uczucia. Nie musisz ich jednak unikać. Jeśli są to Twoje prawdziwe lęki, będziesz w stanie je przezwyciężyć.

Dodaj komentarz

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare