Czy koń może jeść jabłka?

Tak, ale są pewne zasady, o których należy pamiętać. Kluczem jest umiar! Należy unikać dużych ilości cukru i pokarmów, które mogą powodować zadławienie lub ochwat. Małe ilości jabłek, z umiarem, można bezpiecznie podawać swojemu koniowi. Jednak większe zwierzęta mogą potrzebować dwóch jabłek dziennie. Może Pan również podawać swojemu koniowi pieczone jabłkowe smakołyki w ciągu dnia. W ten sposób można się upewnić, że koń otrzymuje odpowiednią ilość jabłek dla swojej wagi i poziomu aktywności.

Umiarkowanie jest kluczowe
Jabłka zawierają wiele korzyści dla organizmu. Oprócz zapobiegania chorobom przewlekłym, takim jak choroby serca i rak, zmniejszają również głód. Chociaż spożywanie jabłka dziennie może wydawać się zdrowym pomysłem, należy pamiętać, że zbyt duża ilość może spowodować przyrost wagi. Chociaż zjedzenie jabłka jako przekąski pomoże Państwu opanować głód, należy pamiętać, że zbyt duża ilość może również wpłynąć na poziom cukru we krwi. Aby w pełni wykorzystać dzienną dawkę jabłek, należy ograniczyć ich spożycie do jednej do trzech sztuk.

Unikanie dużych ilości cukru
Jabłka zawierają znaczne ilości antyoksydantów i innych korzystnych składników odżywczych, a ilość cukru nie jest duża w porównaniu z innymi owocami. Ich indeks glikemiczny jest niski i nie powodują natychmiastowego wzrostu poziomu cukru we krwi. Z tego powodu wiele osób z cukrzycą może bezpiecznie spożywać jabłka jako część zdrowej diety. Jednak przed włączeniem jabłek do codziennej diety należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Kilka innych rad dotyczących bezpiecznego spożywania jabłek to rozłożenie ich w czasie i łączenie ze zdrowymi tłuszczami. Należy również unikać soków jabłkowych, sosów jabłkowych w opakowaniach jednostkowych, suszonych jabłek i innych przetworzonych produktów. Zamiast tego należy spożywać całe jabłka. Proszę pamiętać, aby nie jeść owoców przetworzonych, ponieważ zawierają mało błonnika i dużo cukru.

Unikanie pokarmów powodujących ochwat
U koni wypas powinien być ograniczony do 3-10 godzin dziennie. Powodem tego jest fakt, że szybkie spożycie węglowodanów niestrukturalnych może prowadzić do ochwatu. Ponadto, trawy o chłodnej porze roku mają tendencję do magazynowania większej ilości węglowodanów. Ograniczając wypas, podatne konie mogą uniknąć rozwoju ochwatu. Chociaż nie ma jednej przyczyny ochwatu, żywienie jest często czynnikiem decydującym.

Unikanie pokarmów powodujących zadławienie
W zapobieganiu zadławieniu się konia, należy unikać karmienia zwierzęcia za dużo, za szybko lub zbyt często. Zadławienie się może uszkodzić przełyk i spowodować zagrażającą życiu wtórną infekcję płuc. Aby zapobiec zadławieniu się konia, proszę rozważyć karmienie go nisko przy ziemi. Karmniki naziemne pomogą również obniżyć ich głowy. Nawet pojedynczy epizod zadławienia może uszkodzić wyściółkę przełyku i rozluźnić mięśnie. Blizny mogą zwęzić przejście, dlatego ważne jest odpowiednie postępowanie z koniem, aby uniknąć kolejnych epizodów.

Unikanie pokarmów, które powodują problemy z zębami
Zdrowa dieta jest niezbędna dla Pana konia, a unikanie pewnych pokarmów może pomóc w poprawie stanu zębów Pana konia. Konie muszą dokładnie rozdrobnić jedzenie, zanim je połkną, a problemy z zębami mogą utrudnić ten proces. Pokarm z ostrymi punktami lub szorstką powierzchnią może przeszkadzać w żuciu. Ostre punkty mogą powodować bolesne rany na ustach, języku i dziąsłach. Tak więc, jeśli widzi Pan te oznaki, może Pan rozważyć flotację zębów Pańskiego konia.

Image by Dorota Kudyba from Pixabay

Dodaj komentarz

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare