Czy marchew jest dobra dla koni?

Jeśli chcesz nakarmić swojego konia smakołykiem, prawdopodobnie weźmiesz pod uwagę marchew. Marchewki są doskonałym przysmakiem dla większości koni, a ponadto są pełne witamin i w 90% zawierają wodę. Poza budowaniem specjalnej więzi między tobą a koniem, marchewki mogą być też świetną nagrodą za trening. Jednak zawsze powinieneś upewnić się, że większość diety twojego konia stanowią dobrej jakości pasze. Dieta zawierająca tylko marchew może prowadzić do problemów, takich jak kolka, ochwat, zespół metaboliczny, choroba Cushinga i założycielstwo.

Seler
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy seler jest dobry dla koni, może pomóc im pozostać zdrowymi i szczęśliwymi. Seler jest bogaty w witaminy, potas i mangan, które są niezbędne do tworzenia czerwonych krwinek i przetwarzania węglowodanów w energię. To warzywo zawiera niewiele kalorii i mało cukru, więc jest zdrową alternatywą dla słodkich przysmaków. Co więcej, seler jest bardzo niskokaloryczny i nie zawiera nasion ani pestek, które mogą stanowić niebezpieczeństwo zadławienia się i prowadzić do zatrucia.

Marchewki
Jest wiele dobrych powodów, by karmić konia marchewką. Mają niską zawartość cukru i tłuszczu oraz zawierają dużo błonnika. Włókno zawarte w marchewkach utrzymuje ich układ pokarmowy w zdrowiu i pozwala im się swobodnie poruszać. Marchewki są również doskonałym źródłem błonnika, który pomaga jelitom twojego konia pracować prawidłowo. Konie, które ćwiczą, potrzebują dużo białka, żeby zbudować i utrzymać silne mięśnie. Marchewki są idealną przekąską dla twojego konia, ponieważ dobrze smakują i dostarczają odpowiednich wartości odżywczych.

Wierzchołki marchewki
Możesz się zastanawiać, czy wierzchołki marchewki są dobre dla koni. Na szczęście nie są one trujące dla ludzi. Musisz jednak wiedzieć, że wierzchołki marchewki nie są smaczne dla twojego konia w dużych ilościach. Powinieneś podawać je tylko w małych ilościach, ponieważ zbyt duża ilość może spowodować problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Jeśli nie jesteś pewien, czy wierzchołki marchewki są dobre dla koni, czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej o tym, jak karmić nimi konia.

Kostki cukru
Konie to wspaniałe stworzenia. Uosabiają klasę i elegancję. Jeśli dobrze się nimi opiekujesz, mogą rosnąć i osiągać najlepsze wyniki. Konie potrzebują odpowiedniego żywienia i od czasu do czasu smakołyków, a kostki cukru to łatwy sposób, by dać im to, czego pragną. Oprócz tego, że są dobre dla konia, kostki cukru mogą być również pysznym smakołykiem dla twojego psa. Ale czym dokładnie są kostki cukru?

Kostki cukru o zawartości 52,7% cukru/skrobi
Koń potrzebuje dużo węglowodanów, by zachować zdrowie. Dla wielu koni może to być trudne do zdobycia. Najlepszym sposobem karmienia konia zdrowymi węglowodanami jest podawanie mu różnych pokarmów pastwiskowych. Marchewki są świetne do tego celu. Mają wysoką zawartość skrobi i cukru, co czyni je dobrym źródłem energii.

Marchew z wysoką zawartością wody 90%.
Pomimo wysokiej zawartości wody, marchew jest również korzystna dla koni. Chociaż wysoka zawartość wody może rozluźnić obornik, to jednak oferują one mnóstwo kalorii i nie zawierają zbyt wielu wartości odżywczych. Marchew ma również naturalny pomarańczowy odcień pochodzący od beta-karotenu, który jest wchłaniany przez tkanki ciała jako karoten. Jednak wysoka zawartość wody w marchwi oznacza, że nie jest ona kompletnym źródłem składników odżywczych i dlatego nie powinna być podawana w dużych ilościach.

Składniki odżywcze w marchewce
Oprócz dostarczania niezbędnych witamin i minerałów, marchew może być smacznym przysmakiem dla twojego konia. Marchew zawiera 6,1 g cukru lub skrobi na 100 gramów, dzięki czemu jest niskokaloryczna i zawiera dużo błonnika. Marchew jest bogata w witaminę A – zawiera ponad 15 000 IU na 100 gramów. Minimalne dzienne zapotrzebowanie konia na witaminę A wynosi około 4,000 IU, więc jedna surowa marchew może dostarczyć jej więcej. Chociaż zapotrzebowanie konia na witaminę A będzie prawdopodobnie zaspokojone dzięki pastwisku i wypasowi, dieta oparta wyłącznie na sianie może być niewystarczająca.

Zawartość potasu w marchwi
Chociaż wysoka zawartość potasu w marchewkach nie jest szczególnie zaskakująca, ważne jest, by pamiętać, że należy uważnie kontrolować ilość cukru, którą koń spożywa podczas jedzenia. Marchew nie jest idealnym przysmakiem dla koni cierpiących na pewne schorzenia. Konie powinny być karmione marchewką w małych ilościach. Nadmierne spożycie może prowadzić do stanu zwanego kolką. Chociaż ten stan nie jest niebezpieczny, należy go unikać.

Image by Miguel Muñoz Hierro from Pixabay

Dodaj komentarz

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare