Jak nie dać się zmanipulować w pracy ?

Aby uniknąć manipulacji w pracy, należy zrozumieć różne taktyki stosowane przez manipulatorów w świecie korporacji. Takie zachowanie może wyrządzić pracownikom ogromne szkody. Aby uniknąć manipulacji w pracy, należy rozpoznać manipulacyjne zachowania innych i opracować metody radzenia sobie z tymi kontrolującymi osobami. Często ludzie mylą perswazję i manipulację. Ważne jest, aby zrozumieć, że ktoś, kto próbuje przekonać Państwa do czegoś, niekoniecznie manipuluje.

Cechy manipulatorów
Jeżeli czuje Pan, że ktoś próbuje wykorzystać Pana w pracy, może Pan poszukać cech manipulatora. Osoby te są zazwyczaj bardzo nieuchwytne i użyją wszelkich środków, jakie przyjdą im do głowy, aby wykorzystać Państwa. Niektórzy manipulanci stosują bierne traktowanie, okrutne „żarty” lub aktywne groźby, aby uzyskać pożądany efekt. Niektórzy manipulatorzy nawet wydają się mili i mogą nawet ujawnić szczegóły osobiste, próbując uzyskać dostęp do Państwa życia. Chociaż taka taktyka może być nieszkodliwa, jest to jednak pewna oznaka ukrytego problemu.

Rozpoznanie manipulatora
Jednym ze sposobów rozpoznania manipulatora w pracy jest zwrócenie uwagi na to, jak się on czuje. Jeżeli czuje Pan presję, aby kogoś zadowolić lub dotrzymać terminu, to prawdopodobnie osoba ta wykorzystuje swoją manipulację, aby Pana przekonać. Jeżeli podejrzewa Pan, że współpracownik jest manipulatorem, może Pan dowiedzieć się więcej, rozmawiając z nim o swojej sytuacji. Proszę jednak pamiętać, aby nie podawać im danych osobowych. Są oni dobrzy w wzbudzaniu zaufania, ale jeżeli podadzą im Państwo swoje dane osobowe, mogą je później wykorzystać przeciwko Państwu.

Postępowanie z manipulatorem
Manipulator będzie próbował manipulować innymi, przekazując im mieszane komunikaty lub stosując selektywną uwagę. To może frustrować współpracowników. Należy jednak wiedzieć, że wytrawny manipulator nie lubi toczyć własnych bitew. Często szuka osób słabych i bezbronnych i wykorzystuje ich słabość na swoją korzyść. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów radzenia sobie z manipulatorem w pracy. Wszyscy mamy w swoim życiu manipulatorów, ale jak ich rozpoznać?

Unikanie bycia manipulowanym
Jeżeli pracuje Pan z kimś, kto wydaje się wykorzystywać swoją władzę do manipulowania Panem, jest kilka rzeczy, które może Pan zrobić, aby nie stać się ofiarą. Po pierwsze, należy poznać taktykę, jaką stosuje ta osoba. Można również omówić tę sytuację z zaufanym kolegą, ponieważ może być dla Państwa zaskoczeniem, że inni mają takie same odczucia jak Państwo. Może trudno to dostrzec, ale niektórzy ludzie będą szczerze zaskoczeni tym, jak szybko można stać się ofiarą.

Oznaki manipulatora
Może Pan zauważyć, że ktoś, kogo Pan zna, jest manipulowany w pracy. Manipulator będzie stosował różne taktyki, aby uzyskać kontrolę nad innymi, w tym bierne traktowanie, okrutne „żarty” i aktywne groźby. Będzie próbował nawiązać bliskie relacje z osobami, którymi chce manipulować, będzie zadawał dociekliwe pytania, aby dowiedzieć się czegoś o swoich celach. Będą również próbować wykorzystać informacje osobiste na swoją korzyść w późniejszym czasie. Oznaki manipulatora w pracy to między innymi:

Unikanie manipulacji w pracy
Pierwszym krokiem do uniknięcia manipulacji w pracy jest rozpoznanie metod manipulatora. Należy uważać na słowa, których manipulator używa, aby zdobyć Państwa zaufanie. Nie należy podawać manipulatorowi żadnych osobistych lub poufnych informacji. Manipulator potrafi wzbudzić zaufanie i wykorzystać je przeciwko Państwu. Ta strategia może być bardzo skuteczna, jeżeli manipulator nie jest bezpośrednio przełożonym. Można ją również wykorzystać do zdobycia sojuszników wśród współpracowników.

Image by StockSnap from Pixabay

Dodaj komentarz

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare