Kilka ciekawostek o ptakach

Ten artykuł zawiera krótki przegląd ptaków, w tym ich ewolucję, wspólne cechy, dźwięki komunikacji i dietę. Możesz wykorzystać te informacje, aby zidentyfikować gatunki, które widzisz. Bardziej szczegółowe informacje znajdziesz w poniższych linkach. Oto kilka przykładów. Pamiętaj, że te opisy nie są wyczerpujące i nie powinny być uważane za dokładne. Jeśli nie jesteś pewien wielkości ptaka, zajrzyj do przewodnika terenowego lub porównaj zwierzę ze znanym gatunkiem.

Wspólne cechy ptaków
Ptaki są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych zwierząt na naszej planecie. Większość z nich ma bardzo wysoką przemianę materii, mocny szkielet i umiejętność latania. Niektóre gatunki są pozbawione lotu, np. sowa uszata i sowa śnieżna. W przeciwieństwie do ssaków, ptaki mają doskonały zmysł wzroku i słuchu. Mają też duże zdolności adaptacyjne. Ich duże oczy mają wyjątkową ostrość widzenia i postrzeganie kolorów. Kilka gatunków utraciło zdolność lotu, na przykład kiwi i struś. Mimo to sowy z Nowej Zelandii są bezlotne.

Ewolucja ptaków
Zdolność lotu, która umożliwia ptakom dalekie przeloty, pozwoliła im wyewoluować w różne typy zwierząt. To wyjątkowe przystosowanie do lotu pozwoliło im żyć w miejscach, w których inne stworzenia nie mogły. Miliony lat ewolucji sprawiły, że każdy gatunek został zaprojektowany tak, by wypełnić określoną niszę i przetrwać w różnych warunkach. Gatunki te ewoluowały, by odżywiać się, migrować i zakładać gniazda w określonych miejscach i w określony sposób. Ze względu na swoje wyspecjalizowane zachowania ptaki stały się jednymi z najbardziej udanych zwierząt na naszej planecie.

Dźwięki komunikacji
Ptaki komunikują się ze sobą za pomocą piosenek, sygnałów ostrzegawczych i języka ciała. Komunikują się ze sobą na temat swojego położenia, pożywienia, a nawet romansu lub rozstania. Ich zdolność do komunikowania się pozwoliła ludziom i innym zwierzętom uchronić się przed niebezpiecznymi dzikimi zwierzętami, takimi jak tygrysy i węże. Ptaki używają tych dźwięków i gestów także do wyrażania uczuć i sporów terytorialnych. To niesamowity widok. I jest to świetny sposób na stymulowanie naszych własnych zmysłów.

Dieta
Podstawą diety wielu ptaków są bezkręgowce. Owady dostarczają wielu składników odżywczych i są najobfitsze w populacjach ptaków w sezonie lęgowym. Ptaki mają wyspecjalizowane dzioby, które pomagają im rozbijać skorupy i żywić się owadami wodnymi. Wiele gatunków to mięczaki, a najbardziej powszechne są ostrygojady i limby. Jednak inne gatunki ptaków, takie jak łyski, również okazjonalnie żywią się mięczakami.

Zwyczaje związane z gniazdowaniem
Większość ptaków zakłada gniazda tylko raz w roku, ale niektóre gatunki zakładają wiele gniazd podczas jednego sezonu lęgowego. Większość młodych ptaków pozostaje w pobliżu rodziców przez kilka pierwszych tygodni po opuszczeniu gniazda, ale młode ptaki szponiaste mogą pozostać w gnieździe nawet do 8 tygodni. Młode ptaki są najbardziej narażone na atak drapieżników i głód w pierwszym roku życia. Gdy młode ptaki przystosują się do świata poza gniazdem, ich szanse na przeżycie znacznie się zwiększają.

Składanie jaj
W przeciwieństwie do ludzkich kobiet, ptaki nie składają jaj w tym samym miejscu za każdym razem, gdy łączą się w pary. Raczej wysiadują jaja nawet przez 3 tygodnie. Gdy samica ptaka składa jajo, jego spiczasty koniec musi być skierowany do otworu wentylacyjnego. Niektóre ptaki, np. kakadu, mogą złożyć kilka jaj naraz. W takim przypadku ważne jest, by trzymać jajko w klatce.

Image by Giani Pralea from Pixabay

Dodaj komentarz

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare