Nowe i fascynujące ciekawostki o kukułkach ?

Jedną z największych ciekawostek o kukułkach jest to, jak udaje im się przetrwać na otwartych wodach. Ta rodzina ptaków wędruje po otwartych wodach i składa jaja w gniazdach innych gatunków. Proszę poznać ich mechanizmy oszustwa, aby zwiększyć ich szanse na przeżycie. A także dowiedzieć się, jak udaje im się przetrwać na otwartych wodach, pokonując rzeki i jeziora. W tym artykule dowiedzą się Państwo wszystkiego o kukułkach i ich technikach zwodzenia.

Należą do rodziny ptaków prawie pasożytniczych
Kukułki są niepasożytnicze, ale wiele gatunków wykształciło wysoce wyspecjalizowane zachowania lęgowe, dzięki czemu trudno je odróżnić od innych ptaków śpiewających. Kukułki często żyją samotnie, ale niektóre gatunki żyją w stadach, gdzie bronią swoich terytoriów i wychowują młode. Rodzina obejmuje wiele gatunków, od bardzo naziemnych do dziennych.

Składają jaja w gniazdach innych gatunków
Ciekawe zachowanie kukułek, polegające na składaniu jaj w gniazdach innych gatunków, od wieków zastanawiało przyrodników. Gilbert White opisał to zachowanie jako potworną obrazę matczynej czułości. Daines Barrington sugerował, że matka kukułka może odwiedzać gniazdo przybranego rodzica, aby wychować swoje pisklęta. Edward Jenner, pionier szczepień, napisał pracę, w której opisał, jak młoda kukułka wyrzuca swoje pisklęta z gniazda.

Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, wykształciły mechanizmy oszustwa
Koewolucyjny wyścig zbrojeń między kukułkami a ich gospodarzami nie jest nowy. Poprzednie badania wykazały, że kukułki odrzucają pasożytnicze pisklęta na podstawie fenotypu pisklęcia, czyli „wskazówek bez rozpoznania”. Sugeruje to, że prawdziwe mechanizmy rozpoznawania u kukułek są nieadaptacyjne.

Migrują przez otwarte wody
Ciekawi Państwa, jak kukułki migrują? Rocznie pokonują ponad 16.000 kilometrów i latają samodzielnie, ale czy mają zmysł orientacji? W południowym Czadzie badacze odkryli, że dwa gatunki kukułek zatrzymały się w odległości 160 kilometrów od siebie. Chociaż lot kukułek nie jest elegancki, ich podróż jest imponująca.

Mają śpiew podobny do fletu
Istnieje kilka różnych interwałów muzycznych, które przedstawiają kukułkę, ale w wersji Beethovena jest to opadająca tercja wielka. Inni kompozytorzy używali tercji małej lub nawet kwarty doskonałej. Kukułki są sezonowe, a ich śpiew zmienia się w zależności od pory roku. Kiedy kukułka śpiewa wiosną, używa opadającej tercji małej, która stopniowo rozszerza się do tercji wielkiej. W miarę upływu pory roku kukułka przechodzi na tercję wielką i kwintę. Kiedy Państwo tego słuchają, prawdopodobnie dokonują Państwo również zmian mikrotonalnych.

Są ptakami wielkości gołębia
Kukułka pospolita jest gołębiem o szarym kolorze z długim ogonem. Czasami obserwuje się jej rufową fazę barwną. Nazwa tej rodziny ptaków pochodzi od zawołania samca „goo-ko”. Kukułki mają długie, spiczaste skrzydła, długi ogon i niebiesko-szarą górną i dolną część ciała. Kukułki są pasożytami lęgowymi, co oznacza, że składają jaja w gniazdach innych gatunków ptaków.

Są pasożytnicze
W swoich cyklach migracyjnych kukułki składają jaja w gniazdach innych ptaków. Rozkładają swoje migracje w taki sposób, że docierają na swoje tereny lęgowe dokładnie w momencie, gdy ptaki będące żywicielami składają jaja. Do głównych ptaków żywicieli w Wielkiej Brytanii należą gągoły, pliszki górskie, świergotki łąkowe i trzcinniczki. Wraz ze zmianami klimatycznymi inne gatunki zaczynają się wcześniej rozmnażać i kukułki mogą mieć mniej gniazd.

Image by Pavan Prasad from Pixabay

Dodaj komentarz

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare